Ochraniacz na zęby jest jednym z najważniejszych elementów tego typu. Jest tak, gdyż taki ochraniacz na zęby nie tylko zapobiega utracie uzębienia, lecz również bardzo bolesnym uszkodzeniom szczęki, jak i twarzoczaszki, które mogłyby mieć bardzo poważne konsekwencje i wymagać od nas kosztownego i długotrwałego leczenia. Ale, czy tak naprawdę tylko i wyłącznie sportowcy powinni zainwestować w taki ochraniacz na zęby? Jak go dobrać? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na oba te pytania.

ochraniacz na szczękę

Źródło: pixabay.com

Jak dobrać ochraniacz na zęby?

Do wyboru mamy trzy rodzaje takich ochraniaczy na zęby, m.in., ochraniacz jednowarstwowy, żelowy i protetyczny. I tak ochraniacz jednowarstwowy dopasowuje się do naszej szczęki po ogrzaniu w gorącej wodzie. Natomiast ochraniacz żelowy jest bardziej zaawansowany, wygodniejszy i zdecydowanie lepiej dopasowany. Mamy jeszcze ochraniacz protetyczny, który jest wykonywany na zamówienie. Taki ochraniacz idealnie dopasowuje się do szczęki.

Decydując się na zakup ochraniacza na zęby musimy także podjąć decyzję, w jakiej wersji go chcemy. Czy pojedynczej jedynie na górne zęby, czy też podwójnej na całą szczękę.
Teoretycznie ochraniacz podwójny oferuje lepszą ochronę, gdyż zasłania całą powierzchnię zębów, zarówno górnych, jak i dolnych. Mimo tego i tak nie zawsze spełnia swoją funkcję. Dlaczego? Ponieważ ochraniacz podwójny zasłania zęby tylko wtedy, kiedy nosząca go osoba ma zaciśniętą szczękę. Otóż, otwarcie ust może skutkować jego przesuwaniem się, a nawet wypadaniem. Taki podwójny ochraniacz na zęby może też rozpraszać w trakcie trwania walki ze względu na obniżony komfort użytkowania i zdecydowanie bardziej utrudnione oddychanie.

Natomiast ochraniacz pojedynczy na zęby zasłania mniejszą powierzchnię, ale za to jego stosowanie jest o wiele bardziej wygodniejsze, dzięki czemu jest bardziej funkcjonalniejszy. Z tego też względu ochraniacz pojedynczy na zęby jest chętniej wybieranym rozwiązaniem, zwłaszcza w trakcie treningów.

Źródło: pixabay.com

Kto i dlaczego powinien nosić taki ochraniacz na zęby?
Oczywiście przede wszystkim sportowcy, którzy trenują sporty kontaktowe, takie jak: karate, judo, boks, aikido itd. W ochraniacz na zęby powinno zainwestować również wielu koszykarzy, kierowców, ponieważ też w tych sportach nie trudno o uraz szczęki. Podsumowując, ochraniacz na zęby powinien nosić każdy, kto uprawia sport kontaktowy wyczynowo bądź amatorsko. Jest to bezpieczeństwo małych i dużych sportowców.